Sağlıklı için Yeşil besinler…

Akdeniz tipi beslenmenin yani sebze ağırlıklı beslenmenin sağlımıza olan türlü türlü faydalarını, ödem söktüren, sindirimi kolaylaştıran, tok tutan bu besinler nelerdir bunları birlikte öğrenelim.

Nane: Mide ve bağırsağımızın en dost sebzelerinden biri olan nane, sindirimi kolaylaştırır, mideye ferahlık verir. Bakteri ve mikroplara karşı bire birdir.

Maydanoz: Bilinen en kuvvetli ödem sökücü sebzelerden birisidir. Ayrıca C vitamini açısından çok zengin olan maydanoz E ve K vitaminleri içeriği ile de hücreleri gençleştirici özelliği sahiptir. Sabahları kahvaltıda bol limonlu maydanoz yerseniz, daha çok ödem attığınızı göreceksiniz.


maydanoz

Dereotu: İştah kesici olarak bilinen dereotu yüksek miktarda C ve E vitamini içeriyor. Bu vitaminler bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve gençleştiriyor. Dereotunu her türlü salatanızda, sebze yemeklerinizde ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz.

Dereotu

Tere: Hafif acımsı tadı ile sofralarınızı şenlendiren tereyi özellikle üzerine limon sıkıp yiyebileceğiniz gibi salatalarınızda da kullanabilirsiniz. Üstelik tereyle yaptığınız salatalarınıza ceviz de ekleyerek ayrı bir lezzet yakalarken bu uyumun sizi çok tok tuttuğunu hiç acıkmadığınızı göreceksiniz.

Roka: Maydanoz gibi vücuttaki ödemi atmayı ve şişkinliği indirmeyi kolaylaştırır. Su oranı oldukça yüksek olduğu için dolaşımı dengeler ve idrar yapımını kolaylaştırır. Roka içerdiği esanslar ile çok güzel doygunluk sağlar.

Marul : Yağ metabolizmasını dengeye sokar. Potasyum ve demir bakımından zengindir.

Kıvırcık: Lif, A vitamini ve potasyum içerir.

Pazı: A, K ve C vitamini içerir.

pazi

Ispanak : A ve C vitaminlerinin yanı sıra ıspanakta folik asit, lif, magnezyum gibi mineraller de içeren ıspanak, değerleri sayesinde kanserden kalp ve damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Brokoli: Vitamin, lif, kalsiyum yönünden de zengin olan brokoli aktif zayıflama sürecinde sofraların baş tacı olabiliyor. Brokolinin vücudumuza yararları açısından baktığımızda bağ dokusunu güçlendirmesi, bağırsak hastalıklarına ve enfeksiyonlara karşı koruyucu olması.

Hindiba: Kalsiyum, A vitamini ve potasyum deposudur.

hindiba
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir