Sıcak havalarda serin tüyolar.

Sıcak havalarda serin tüyolar. Cemiyet magazin internet sitesinin yazarı Merve KOCADÜZ  kaleminden

Sıcak havalarda serin tüyolar. Yazın gelmesini dört gözle bekledik, şimdi de beklenen o sıcaklardan korunmanın yollarına değineceğiz. Hayat böyle çelişkilerle doludur işte. Her sefanın bir süreliğine de cefası olabilir. Yaz, deniz, kum, tatil mekânları derken,  kendimizi nasıl dinlendirmeliyiz sormamız gerekiyor. Öyle hep hayal hayal nereye kadar?

Bugünlerde bastıran sıcaklar, ilerleyen günlerde biraz daha kuvvetlenecek belli. Ben durumu kötüleştiren biri değilimdir hani. Yaz gelsin gelsin deyip de ‘of sıcak ya bunaldım!’ diyenlerden de değilim. Buna dediğim ana şahit gelirsiniz demek ki çok sıcaktır.

Ben daha çok yaz bu, kış da gelecek. Sakin! Diyenlerdenim. Sıcaksa da sıcak yapacak bir şey yok. Evde oturacağız klimanın altında ne yapalım. – şeytani gülücük!-

Yok yahu, şaka bu şaka.

Haydi, bakalım mı neler yapalım?

Herkes evde mi oturuyor Merve? diyebilirsiniz. Haklısınız da. İş var iş, unuttum. Fakat ofisiniz serin bir alansa, yine de her şey mahvolmuş değil. En azından serin serin iş yaparsınız. Kusura bakmayın sizin için düşündüğüm en yaratıcı olay bu gibi gözükebilir ama şansımız az.

Dikkat edilmesi gereken durum ise, sıvı tüketimi olacaktır. Enerji ve oksijen açığınızı sıvı, su takviyeleri ile desteklemelisiniz. Klişe gibi geliyor söze ama test edip, onaylandı. Mezuniyet törenimde topuklu ayakkabılarımla, bir stadın içinde sabahtan akşama kadar o sıcakta nasıl durdum sanıyorsunuz?

Hafif yemeğe özen göstermenin tam da zamanı. Özellikle Ramazan Ayında bulunmamızdan dolayı da daha da önem arz etmeye başladı. Bedeninizi ister gün içinde, isterse iftardan sonra tıka basa doyurmak sizi rahatsız edecektir. Hafif besinleri ve az yağlı ürünleri tercih etmelisiniz. Geçen gün akşam saatinde deniz mahsullerin, tıka basa yerken bu ikazımı kendime yapmamıştım. Bu da test edip onaylandı. Yağlı besinleri mutlaka ekmek çeşitleri ile bastırın. Özellikle mideniz hassas ise. Bir de bağırsak sorunları başınızı ağrıtmasın.

Günlük yürüyüşlerinizi akşam saatlerine erteleyin. Toplu taşımalarda yanınıza yelpaze bulundurun. Klimasız araçlarda bulunabilirsiniz, el pervanelerini çantanıza tıkıştırın. Özellikle solunum sıkıntısı çeken kişiler için birebir gelecektir. En azından ben yelpazenin havasını atanlardanım.

Terlemek ve üşütmek… Kısır döngü. Her şey yemek değil, kıyafette önemli. Çantanız müsait ise, yedek ve ek kıyafetleri unutmayın. Sabah erken saatte çıkanlar, gecenin değişen hava durumuna da şahittir. Hanımlar şal bulundurabilir. Böylece, üşütmelere de önlem alırsınız. Özellikle gece geç saatlerde dışarıda kalacaksınız.

Ayakkabı ve çorap seçimlerini önemseyin. Gün içinde özellikle başka planlarla devam edecekseniz, sizi rahatsız etmeyen kokusu ve dokusu iyi olan ürünleri tercih edin. Ayak kokusu gibi sorununuz var ise geceden ayakkabılarınızın içine lavanta tozu bırakın.

Saçınız toplu, mideniz sulu, beyniniz dolu ama huzur ve en önemlisi sıcaklarınız püfür püfür geçsin. Sıcacık bir yazıda yine görüşürüz, olur mu?

Merve KOCADÜZ

merve@cemiyetmagazin.com
4 thoughts on “Sıcak havalarda serin tüyolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir