Olgunlaşmamış zihniyetler var

Olgunlaşmamış zihniyetler var. Merve Kocadüz’ün kaleminden güne dair…

Olgunlaşmamış zihniyetler var. Şimdi… Ben her zaman ki ılımlı yazılarla devam edecek ve yazın, özellikle sahil bölgelerinde karşılaşılan komik durumlardan ve sahne adabı gibi önemli bir kural olan, sahil adabına girecektim ama tam da bu yazıyı yazmaya karar vermeden evvel.

Kızıyorum, üzülüyorum ve gerçekten şaşırıp kalıyorum.

Anlatınca benimle aynı kanıda olacaksınız, bunu da biliyorum.

Zor bir yaz geçirdik ve halen de böyle önemli bir süreçteyiz aslında. Bizler elimizden geldiğince yazılarımızda durumları ılımlaştırsak, çok fazla gerginliği yansıtmasak da içimiz ve aklımız genelde bir yerde oluyor.  Ülkede ilan edilen olağanüstü hal var, bu bir gerçek. Meydanlarda toplanan yurttaşlar, haberlerde gördüğümüz, bu vatan ve millet için gazi olan insanlar, yaralanan insanlarla yapılan röportajlar, nice kitaba konu olacak cesaret ve ortaya çıkan yeni bilgiler ile bir sürü dış kaynak notları… Yani hepimizin bazı noktalar teyakkuzda olduğu, tetikte durduğu, ürktüğü, ya da çok kamçılandığı süreçler…

Öyleyse bu nedir?

Özellikle ara sokaklarda başlayıp mahallenin geneline yayılan, sokaklara taşan eğlenceler olur. Eskisi kadar her yerde izne açık olmasada, rastlanılan bir tablodur bu. Amacı kutlama olan bu birlik yerinde, özellikle şu zamanlara yakışmayan bir duruma şahit olmaktan da üzüntü duymaktayım.

Silah sesi!

Bu sizin için bir eğlence midir sorarım?
Neyi kutluyorsunuz bunu patlatınca?
Neyi amaçlıyor ve ne ifade ediyorsunuz?

Bu insanların 15 Temmuz 2016 günü aldığı psikolojik boyutu düşündünüz mü mesela?

İnsanların bir konteyner sesinden ürktüğünü, çok fazla yalnız kalamadığını, insanların bir silah patlama sesini yanlış yorumlayabileceği anı zihninizde tahlil ettiniz mi?

Çok fazla düşünmeye bile gerek yok, ‘yapmayın len, bu zamanda olmaz!’ diyen birileri yok mudur ki saatlerce davul zurnanın arasında patlar o!

Nasıl bu kadar şuursuz, nasıl bu kadar vurdumduymaz ve nasıl bu denli amaçsız bir eğlence olur bilemedim.

Kutlama, huzur verir; endişe vermez.

Ben susayım da, haberleri izleyelim.

 

Merve KOCADÜZ

merve@cemiyetmagazin.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir