Burak Çevik’in son filmi Amerika’da övgü aldı

Burak Çevik’in son filmi “Aidiyet”, yarın New Directors/New Films’de Amerika prömiyerini yapıyor! Almodovar’dan Lantimos’a, bir çok usta sinemacının ilk ya da ikinci filmleriyle davet edildiği ve genç sinemacılar için en önemli keşif alanlarından biri sayılan festivalde Türkiye sinemasını temsil edecek olan “Aidiyet”, Amerikalı eleştirmenlerden övgüler toplamaya başladı bile! The New York Times ve MUBI, “Aidiyet”i seçkinin kaçırılmaması gereken filmlerinden biri olarak işaret ederken, Amerika’nın önde gelen sinema sitelerinden The Film Stage, Burak Çevik için “Sinemada eşi benzeri görülmemiş yeni bir ses” yorumunu yaptı. Sinemanın geleceğini biçimlendiren yönetmenlerin davet edildiği New Directors/New Films New Directors/New Films, 7 Nisan’da sona erecek.

Burak Çevik’in son filmi “Aidiyet”, yarın (4 Nisan) 48. New Directors/New Films’de Amerika prömiyerini yapıyor. Dünyanın en önemli modern sanat müzesi sayılan MoMA ve 1969’dan beri bağımsız sinemanın en önemli destekçilerinden Film Society of Lincoln Center‘ın ortaklaşa düzenlediği festivalde Türkiye sinemasını temsil edecek olan “Aidiyet”, Amerikalı eleştirmenlerden tam not almayı başardı.

AİDİYET:2019, Türkiye-Kanada-Fransa, 73’

Yönetmen:Burak Çevik

Senaryo:Burak Çevik

Oyuncular:Eylül Su Sapan, Çağlar Yalçınkaya

Yapımcı:Selman Nacar, Burak Çevik 

Ortak Yapımcılar:Kerem Ayan (Fransa), Mustafa Uzuner (Acéphale – Kanada)

Destekçi Yapımcı:Feride Çiçekoğlu

Kurgu: Ali Aga, Burak Çevik

Görüntü Yönetmeni: Barış Aygen 

Sanat Yönetmeni: Dilşad Aladağ 

Müzik: Mine Pakel

Yardımcı Yönetmen: Ozan Yoleri 

Ses Kayıt: Ahmet Gürbüz

Renk Düzenleme: Sertaç Toksöz 

Ses Tasarımı ve Miksaj: Yalın Özgencil

Afiş ve Jenerik Tasarımı: Dilşad Aladağ

2003’ün Aralık ayında, İstanbul’un banliyö mahallerinin birinde yaşayan 55 yaşında bir kadın, evine giren bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayı soruşturan polisler, elde ettikleri kanıtlar neticesinde maktulün kızını ve kızının sevgilini cinayetten sorumlu tuttu. Mahkeme 2007 yılında sonlandığında, ikisi de müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

“Aidiyet”, 15 yıl sonra bu kriminal vakanın mekânlarını takip ederek cinayeti işleyen zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde topoğrafik bir gözlem yapıyor ve ardından çiftin ilk tanıştığı geceye odaklanıyor.

Burak Çevik’in son filmi Amerika’da övgü aldıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir