Pelin Batu yeni kitabının söyleşisi için panele katıldı

İyi Çalışanlar Ülkesi Workinton, mart ayı boyunca kadın girişimcilere yönelik gerçekleştirdiği etkinliklerde “Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar” kitabının söyleşisi için Pelin Batu’yu ağırladı.

Workinton üyeleriyle buluşan Pelin Batu, aynı zamanda kitabının ilk imza gününü de etkinlik sonrasında gerçekleştirdi.

Workinton Levent 199’da düzenlenen söyleşide kitabındaki 30 farklı kadını anlatan Pelin Batu, Türk kadınının güç timsali olan Kara Fatma ve Mihri Hatun gibi örneklerin hikayelerinden bahsetti. Aynı zamanda kadına güç ve cesaret veren korkusuz kadınların biyografilerini de ele aldı.

Kitabın ataerkil tarih anlayışına tepki olarak ortaya çıktığını söyleyen Pelin Batu bin yıllar boyunca görmezden gelinen kadınları yoktan var eden yeni tarihçilerin taze bir metodoloji ile resimdeki boşlukları doldurmaları gerektiğini söyledi. Bu revizyonist tarih, geçmişte kaleme alınmış tarih kaynaklarına meydan okuyarak yeni bir sosyal tarih anlayışı geliştirdi. Konuşması sırasında “Kadın tarihi burada başlamaz elbet, başlangıçtan beri vardır, ama görünmez kadınlar bundan böyle sayfalarda yeniden hayat bulacaktır.” diye belirten Pelin Batu; “Kadın doğulmaz, kadın olunur” diyen Simone de Beauvoir gibi “Müthiş kadınlar, ikinci cinsiyet olmayı reddetmiştir ve işte bu kitap böyle bir ruhun meyvesidir.” diye kitabını özetledi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir