Dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yapacak

Burak Çevik’in ikinci uzun filmi “Aidiyet”, dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yapıyor. Geçen yıl ilk uzun filmi “Tuzdan Kaide” ile de festivalde yarışan 25 yaşındaki yönetmen, iki yıl üst üste Berlinale programında yer alarak önemli bir başarıya imza atıyor. 7 Şubat’ta başlayacak festivalin Forum bölümünde gösterilecek olan “Aidiyet”, Burak Çevik’in 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından ve kendi kişisel hafızasından yola çıkarak yazıp yönettiği bir yol ve aşk filmi.

Geçen yıl ilk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide” ile Berlin Film Festivali’nde yarışan ve yenilikçi sinema diliyle övgüler alan Burak Çevik, ikinci uzun filmi “Aidiyet” ile bir kez daha Berlin’e konuk oluyor. “Aidiyet”, 7-17 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek 69. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü için yarışıyor.

Bir yol ve aşk filmi anlatılan

Burak Çevik’in, 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından yola çıkarak ve kişisel hafızalarına dayanarak yazıp yönettiği “Aidiyet”, suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyor. Çevik’in anneannesinin öldürülme hikâyesini zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde ve kimseyi yargılamadan, topoğrafik gözlemle anlattığı “Aidiyet”, mekanların belleğinde dolanıyor ve aynı zamanda da sinemanın türleri arasında geçişler yapıyor.

Berlin Film Festivali‘nin Forum bölümünde yer alan 39 film ile birlikte Caligari Ödülü için yarışacak olan “Aidiyet”, Türkiye’de yıl sonunda gösterime girecek.

İlk kısasını 17 yaşında çekti 1993’te dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’nde okurken çekmeye başladığı kısa filmler bir çok festivalde  gösterildi ve ödüller kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede başlayan film gösterme deneyimlerini Fol Sinema adlı film platformuna dönüştüren Çevik, 2016 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Başka Haller”bölümünün, 2017 yılında ise İstanbul Film Festivali’nin “Işığın Peşinde” bölümünün küratörlüğünü yaptı. İlk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide” (2018), dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin Forum bölümünde yarıştı. Yenilikçi sinema diliyle büyük övgüler toplayan Çevik, ikinci filmi “Aidiyet” ile bir kez daha Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne kabul edilerek önemli bir başarıya imza attı. “Aidiyet”, Türkiye’de 2019 yılı sonunda gösterime girecek

AİDİYET

2019, Türkiye-Kanada-Fransa, 73’

Yönetmen

Burak Çevik

Senaryo

Burak Çevik

Oyuncular

Eylül Su Sapan, Çağlar Yalçınkaya

Yapımcı

Selman Nacar, Burak Çevik 

Ortak Yapımcılar

Kerem Ayan (Fransa), Mustafa Uzuner (Acéphale – Kanada)

Destekçi Yapımcı

Feride Çiçekoğlu

Kurgu: Ali Aga, Burak Çevik

Görüntü Yönetmeni: Barış Aygen 

Sanat Yönetmeni: Dilşad Aladağ 

Müzik: Mine Pakel

Yardımcı Yönetmen: Ozan Yoleri 

Ses Kayıt: Ahmet Gürbüz

Renk Düzenleme: Sertaç Toksöz 

Ses Tasarımı ve Miksaj: Yalın Özgencil

Afiş ve Jenerik Tasarımı: Dilşad Aladağ


Burak Çevik’in ikinci uzun filmi AidiyetBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir