T-ONE Belçika’da Türk sanatçılarına destek veriyor

T-ONE (Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu) Derneği, 13 Mart 2019 tarihinde, dünyanın önemli sanat platformlarından biri olan Belçika’nın Anvers kentindeki Axel Vervoordt Galerisi’nde açılacak “Adolf Loos’un Suçu” başlıklı uluslararası güncel sanat sergisine ve Türk sanatçılarına destek veriyor.

Dünya sanat çevrelerinin önde gelen isimlerinden Alistair Hicks’in küratörlüğünü yaptığı sergide, farklı kuşaklardan sanatçılarımız Fahrelnissa Zeid, Nilbar Güreş, Aslı Çavuşoğlu ve Cansu Çakar’ın yapıtlarının yanında, Guogu Zheng, Kamrooz Aram, Nikita Alexeev, El Anatsui, Senkichiro Nasaka, Waqas Khan ve Yangjiang Grubu gibi uluslararası kabul görmüş önemli sanatçıların yapıtları da yer alıyor.

“Adolf Loos’un Suçu” sergisi, 20. yüzyılın başında mimarlık ve sanat dünyasına “süsleme suçtur” söylemiyle giren ve döneminde, mimarlığının yanında, eleştirmen yazar kimliğiyle de öne çıkan Adolf Loos’un modernliğe bakışına, seçilen sanatçıların yapıtları üzerinden, farklı yanıtlar vererek bu sorunlu söylemle hesaplaşırken, modernlik olgusuna yeni bakışlar ve açılımlar getirmeyi hedefliyor.

Sergi, kısaca TEFAF olarak bilinen “The European Fine Art Fair – Avrupa Güzel Sanatlar Fuarı” ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek ve fuar süresince dünyanın ve Avrupa’nın önde gelen sanat çevrelerinin ziyaretine açık olacak. Axel Vervoordt Galerisi’ndeki bu anlamlı serginin ziyaretçileri, galeride, ülkemiz sanatının modernden güncele uzanan sürecinden bir kesit bulacak.

T-ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve Sanat Komitesi Başkanı Sevda Elgiz, Axel Vervoordt Galerisi gibi dünya ölçeğinde bir sanat mekânında, Alistair Hicks gibi önemli bir küratör tarafından hazırlanan böyle bir sergide Türk sanatçılarının da yer alıyor olmasından mutluluk duyduklarını ifade ederek, T-ONE Derneği’nin, “kültürel değerlerimizi uluslararası platformlara taşımak ve kültürlerarası sürekli ve kalıcı bir iletişim ve etkileşim sağlamak amacıyla iletişim, medya, sanat ve organizasyon çalışmalarında bulunmak ya da bu çalışmaları desteklemek” amacı doğrultusunda bu sergiye destek verdiklerini söylediler.

Türk Hava Yolları (THY) ve Kavaklıdere Şarapları da sergiye sponsor oldu

T-ONE Derneği’nin serginin açılışında verilecek yemeğinde, Anadolu mutfağını çağdaş teknikler ve yenilikçi bakış açısı ile birleştirerek ortaya rafine ve yeni bir algı çıkaran neolokal’in dünyada tanınan şefi Maksut Aşkar’ın Anadolu lezzetlerini bir tasarım eserine dönüştürdüğü tabaklardan bir seçki sunulacak.

Türkiye’nin en değerli markalarının başında gelen, dünyanın en çok ülke ve uluslararası destinasyonuna uçan Türk Hava Yolları (THY) bu uluslararası çapta ses getirecek sergiye sponsor oldu.

Anadolu üzümlerinin güçlü potansiyeline inanan, 90 yıldır bu üzümlerle üretim yapan, Türkiye’nin en eski üreticisi Kavaklıdere Şarapları’da sponsorlar arasında yer aldı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir