Geniş kalça sağlık göstergesi

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, kiloları sağlıklı olan ancak kalça, uyluk ve bacaklarında daha fazla yağ bulunan kişilerin diyabet hastası olma veya felç ve kalp krizi geçirme riski daha az. Sonuçları Cell Research adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmaya göre, vücudun alt kısmında daha az yağ bulunması, ölüm riskini ve kardiovasküler hastalıklar geçirme olasılığını artırıyor.

Ancak bulgular fazla kilolu olanları kapsamıyor. Bunun nedeniyse aşırı kilolu insanların akciğerleri ve kalplerinin çevresindeki yağ seviyesinin çok yüksek olması.

Araştırmayı yorumlayan Alman diyabet uzmanı Dr. Norbert Stefan insanların vücut şekillerinin elma gibi olmasındansa armut gibi olmasının daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Sağlıklı bir kilodaki insanın kalça ve bacaklarındaki yağlar güvenli kabul ediliyor. Bunun nedeni de kalça ve bacaklarda tutulan fazla yağın karın bölgesindeki yağ türünden farklı olması. Karın bölgesindeki yağ, kana yağ asitleri salarak diyabete, insülin direncine ve yüksek kolesterole neden olabiliyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir