Zeki Göker tiyatro ödülü dağıtıldı

Zeki Göker tiyatro ödülü dağıtıldı. Direklerarası ödül komitesinden gelen çağrı üzerine, bu yıldan başlayarak “Zeki Göker Tiyatro Ödülü” adıyla özel bir ödül verilmesi kararı alındı.

Ankara Birlik Tiyatrosu tarafından bu yıl verilmeye başlanan Zeki Göker Tiyatro Ödülü’nün ilkine “Zeki Göker’den kalan emaneti omuzlayıp politik tiyatroya olan inancı diri tuttuğu” gerekçesiyle tiyatrocu Ender Yiğit layık görüldü. Ender Yiğit’e ödülü bu akşam Kozyatağı Kültür Merkezinde düzenlenen bir törenle sunulacak.

gazetemustehak’ta yer alan habere göre, her yıl tekrar edilecek bu ödülün karar yetkisi Ankara Birlik Tiyatrosu’nda olacak.

Tüm yaşamını politik tiyatroya adamış bir tiyatro insanı olan Zeki Göker’in adını taşıyacak bu ödülün ilki, “Lise çağlarında Zeki Göker ile tiyatroya birlikte başlayan”, “Politik bilinç ile harmanladıkları tiyatro anlayışıyla yol alırken 12 Mart’ı işkence tezgahlarında karşılayan”, “1971’de Zeki Göker ile Ankara Birlik Tiyatrosu’nu kuran”, “Sayısız oyunda ama en çok da 1400 kez sergilenen Pir Sultan Abdal oyununda Hızır Paşa rolünde Zeki Göker ile sahneyi paylaşarak aktörlüğünü yarıştıran”, “Yaklaşık 55 yıldır Türk tiyatrosuna emek veren ve bu sürede aktör olarak tercihini politik oyunlardan yana kullanan”, “Ankara Birlik Tiyatrosu’nun 46. yılında Zeki Göker’den kalan emaneti omuzlayıp politik tiyatroya olan inancını hala diri tutan” Ender Yiğit bu ödüle layık görüldü.

Ankara Birlik Tiyatrosu’nun Zeki Göker Tiyatro Ödülü, bugün saat 20.30 da Kozyatağı Kültür Merkezinde Ender Yiğit’e sunulacak.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir