Yoğun talep gören el işi çantalar

Nurgül Yeşilçay, boş vakitlerinde işlediği nakışları çanta haline getirip satışa çıkardı. Yoğun talep gören çantalar, Bodrum yalıkavak’ta yaşayan ev kadınlarına ekmek kapısı oluyor. Tamamen el emeği olduğu, ilmek ilmek işlendiği, yapımı zahmetli olduğu için çok fazla üretilemiyor maalesef. Plaj çantasının üzerindeki desenler tamamen el boyama, kumaş baskı.

“Kafa dağıtmak için atölyeme gidiyorum”

Ailenizde idolünüz olan; nakışlar işleyen, şapkalar ve patikler ören biri var mıydı? Bu yetenek nereden geliyor?

Nereden geliyor bilmiyorum. Mesela iki ablamın birlikte tasarladıkları gelinlikleri satışa sundukları İzmir’de gelinlik mağazası da var.

Çantalarınızın üzerindeki nakışlar oldukça emek ve zaman isteyen türden, bir çantayı tamamlamanız ne kadar vakit alıyor?

Bir çantanın işlenmesi dört günle bir hafta arası. Çanta haline gelmesi de iki haftayı buluyor.

Daha önce, belki öğrencilik dönemlerinizde resimle ya da tasarım işlerle ilgilenmiş miydiniz? Nakışlardaki renk duygunuz çok beğeniliyor.

Ben hayatımın her döneminde resim yaptım. El işlerine yatkınım zaten. Her zaman hobi olarak bir atölyem oldu. Şimdi Ortaköy’de. Kafa dağıtmaya oraya gidiyorum. Deniyorum bir şeyler.

İşleriniz çanta olarak mı devam edecek, başka ürünlerle de birleştirmeyi düşünüyor musunuz?

Sadece çanta yapmayı düşünüyorum şimdilik. Çok keyifli.

Tasarımlarınızda fikrini sorduğunuz, zevkine güvendiğiniz insanlar var mı?

Tabii ki var. Arkadaşım Besey olmadan yola çıkmam. Ayrıca herkesten fikir alırım. Belki uygularım belki uygulamam ama alırım.

Oğlunuz Nejat’ın yorumu ne oldu sizi çanta işlerken gördüğünde?

Nejat’a işlemeden Playstation karakterleri yaptığım için o bu duruma alışık. Mesela Halo’dan Master Chief’i yapmıştım, efsane olmuştu. Plants vs. Zombies’ler falan havada uçuşuyordu.

“Geçmişle yaşamadım, geleceğe saplantılı olmadım”

Sizin için hayatta en önemli şeylerden ikisi zaman ve üretmek diyebilir miyiz?

Zamana hükmetmek yerine en doğru en verimli şekilde kullanıyorum. Bu bazen arkadaşlarımla vakit geçirmek, bazen sadece durmak, bazen anne olmak, bazen üretmek. Ne yapmak istediğini ve neye ihtiyacının olduğunu bilip öyle vakit geçirmek. Yaşadığın anın kıymetini bilmek. Hiçbir zaman geçmişle yaşamadım, geleceğe de saplantılı olmadım.

Nurgül Yeşilçay markasıyla satılan çantaları nereden satın alabiliyoruz? İleride internet satışına başlamayı düşünüyor musunuz?

İleride olabilir ama şimdi sadece Bodrum, Yalıkavak’ta Boutique Shiva’da satılıyor. Yurt dışı anlaşmaları olabilir, görüşmeler yapıyoruz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir