Ünlü Anneler Prematüreliğe Farkındalık için Buluştu

Ünlü anneler prematüreliğe dikkat çekmek için yaklaşan 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında düzenlenen anlamlı toplantıda bir araya geldi.

12 Kasım Perşembe günü Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz ve Sedef Karamehmet gibi ünlü annelerin katılımı ile Bebek Happily Ever After’da gerçekleşen toplantıda Dr. Gülhinal Şarman prematürelik ve prematüre bebek bakımı konusunda tüm annelere önemli bilgiler verdi.
Prematürelik hakkında farkındalık yaratmak, toplumsal bilinç düzeyini artırmak ve prematüre bebek sahibi ailelere destek olmak amacıyla çalışan El Bebek Gül Bebek Derneği‘nin öncülüğünde ve global biyofarma şirketi AbbVie’nin koşulsuz desteği ile 12 Kasım Perşembe günü önemli bir toplantı düzenlendi. 17 Kasım Dünya Prematüre günü kapsamında Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz ve Sedef Karamehmet’in katılımı ile gerçekleşen toplantıda El Bebek Gül Bebek Derneği Üyesi Yeni Doğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman annelere prematürelik ve prematüre bebek bakımı konusunda tavsiyelerde bulundu.
Dr. Gülnihal Şarman ‘’Prematürelik hakkında farkındalığı artırmak, prematüre bebeklerin de gerekli koşullar altında özenli bir bakımla sağlıkla hayata tutunabileceğini vurgulamak, prematüre bebek sahibi olan ailelere bu konuda destek olup yol gösterebilmek amacıyla düzenlediğimiz bu etkinlikte bir arada olmaktan dolayı son derece mutluyum. Bildiğiniz üzere Türkiye’de anne ve çocuk sağlığı göstergeleri son yıllarda oldukça önemli iyileşmeler göstermekle birlikte, hala gelişmiş ülkelere göre iyileştirilmeye ve özel çabalarla desteklenmeye ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte son 5 yılın bebek ölüm nedenlerine bakıldığında prematüreliğe bağlı nedenlerin ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Gelecekte sağlıklı toplumlara sahip olmak için prematüre bebeklerin ülke genelinde düzenli bir şekilde kaliteli bakıma erişmelerinin önemine dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık düzeyini artırmak için gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte bize destek veren Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz ve Sedef Karamehmet’e hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ederim.” dedi.
Editör Yiğit BALKIŞ
yigit@cemiyetmagazin.comBir cevap yazın