Uğur Durak Resim Sergisi Sanat Severlerle Buluşuyor

Karikatürleri ile tanınan ünlü çizer Uğur Durak,  Masanat’ta  ilk kişisel resim sergisini açıyor. Atölyesinde uzun yıllardır resim çalışmalarını sürdüren Uğur Durak karikatürden çok daha önce resme başlamış. Akademik resim eğitimini yurt dışında tamamlayan Uğur Durak, kendine has doğa ve insan temalı soyut resimler yapıyor.

Resimlerinin bir felsefe barındırdığını söyleyen Uğur Durak, resimlerini tamamlayan şiirler de yazıyor. Bu kısa şiirleri de resimleri ile birlikte sergileyecek olan  ressam Uğur Durak, amacını şöyle açıklıyor:

‘’Sergimin adı ‘’Sessizlik Avcısı’’ ben de sessizlik avındayım, yani resim yapmaktayım.  Bu sergimle izleyicinin soyut görsel  bir şölen yaşamasını istiyorum. Fakat sadece bununla yetinemem, izleyicinin, vermek istediğim farklı bakış açısını özümseyerek,  coşkun bir duyguya  kavuşabilmesini amaçlıyorum… Resim yapmak benim için çok önemli!  Ya ‘’Sessizlik Avı’’na devam ederim, ya da av olurum…’’

UĞUR DURAK ( 1959, Karabük )

1960   ( Erzurum ) boyunun yettiği yükseklikte, evinin tüm duvarlarına soba kömürü ile resimler yaptı. Erzurum’daki bu ilk kişisel sergisi tüm çevre mahalleliler tarafından ziyaret edildi.

1971   90 sayfalık ilk çizgi roman çalışmasını bitirdi.

1974   Profesyonel çizer olarak Doğan Kardeş Çocuk Dergisi için çalışmaya başladı.

1975   Gırgır Mizah Dergisi’nde çizer olarak çalışmaya başladı.

1985   Almanya Köln Volkshochschule’de (Halk Yüksek Okulu) renkler üzerine dersler verdi.

1987   Almanya Fachhochschule Köln ( Frei Malerie ) resim bölümünden 7 yılda mezun oldu.

Yurt dışında 40 kadar karikatür sergisi açtı. Çeşitli karma resim sergilerine katıldı. Londra Paris Amsterdam Köln Barselona Milano, Bern ve Berlin şehirlerinde uzun süreli sanatsal araştırmalar yaptı.

5 yıllık bir eğitim ile Psikiyatrist Nusret Kaya’dan ‘Bilimsel Rüya Analizi’ni öğrendi.

Yayınlanmış 22 kitabı var. Yayın yönetmenliklerini üstlendiği 3 dergi çıkarttı.

Tüm illüstrasyonlarını yaptığı bir sosyal reklam kampanyası 2004’te ABD’de birincinin de üstünde yer alan ‘Dünyanın En İyisi’ ödülüne layık görüldü. ( MAA World wide 2004 Globes Award – Best Cause or Charity Marketing Campaign )

2020   Ma Sanat Galerisi (İstanbul) 2. Kişisel resim sergisinin açılışı gerçekleşti.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir