TOÇEV, “Özgürleşen Umutlar” Projesini” Hayata Geçiriyor

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), ceza infaz kurumunda anneleriyle birlikte yaşayan 0-6 yaş çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması ve annelerin çocuklarıyla olan diyaloglarının ve davranış biçimlerinin güçlendirilmesi amacıyla “Özgürleşen Umutlar (Free Your Hope)” Projesini hayata geçiriyor.

04 Eylül 2019 tarihinde Radisson Blu Hotel İstanbul Şişli’de düzenlenen basın toplantısında Adalet Bakanlığı, TOÇEV ve Antigone ile projeyle ilgili bilgiler basın mensupları ile paylaşıldı.

Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğu Hibe Programının Beşinci Dönemi (CSD-V) kapsamında AB tarafından finanse edilen Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve ANTIGONE iş birliğiyle hayata geçirdiği “Özgürleşen Umutlar isimli proje 15 ay sürecek.

Proje ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte yaşayan çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması, enerjilerini doğru kullanabilecekleri oyun alanlarının geliştirilmesi ve annelerin çocuklarıyla olan diyaloglarının ve davranış biçimlerinin güçlendirilmesini amaçlıyor.

 “Özgürleşen Umutlar” projesi bu sene Sivas Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Adana Karataş Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu, Mersin Tarsus Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Kocaeli Hendek Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu, Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Balıkesir Ayvalık Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda gerçekleştirilecek.

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru UYGUN basın toplantısında yaptığı konuşmasında, “TOÇEV olarak 25 yıl önce “Okumak Her Çocuğun Hakkıdır” diyerek yola çıktık. Çocukların eşit koşullar içinde eğitim almalarını ve eşit haklara sahip olmalarını amaç edindik. 25 yıldır bu amaçla birlikte, farklı konularda projeler üreterek çocuklarımıza hizmet etmeye gayret ediyoruz.

Biz çocuklarımız için çalışmaya devam ederken projelerimizi destekleyen proje ortaklarımızdan da güç alıyoruz. Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğu Hibe Programı (CSD-V) kapsamında AB tarafından finanse edilen “Özgürleşen Umutlar” projemizin Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Antigone ortaklığı ile hayata geçiyor olmasından dolayı çok mutluyuz” şekkinde konuştu.

Toplantıda ANTIGONE adına söz alan Proje Koordinatörü ise şunları söyledi: “TOÇEV’le birlikte “Özgürleşen Umutlar” projesinde partner olarak yer almaktan çok mutluyuz. Yunanistan’daki ceza infaz sistemi içerisinde annesinin yanında kalan çocuklarla ilgili yapılan iyi uygulamalar, annelere, annelik becerileri üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili örnekleri proje kapsamında paydaşlarımızla birlikte uygulamalı bir şekilde paylaşacağız, tartışacağız ve birlikte geliştireceğiz.

Böylelikle hem Türkiye’deki hem de Yunanistan’daki sistem içinde daha iyiye nasıl ulaşırız, hem çocuklar hem de anneler için neler yapabiliriz, kendimizi nasıl geliştiririz bunlar üzerinde titizlikle ve hassasiyetle çalışacağız.

Projemizin sonunda bir çıktı oluşacak ve biz bunu aynı zamanda kendi ülkemizde de adalet sistemi içerisinde bir politika geliştirme aracı olarak sunacağız. Burada da Yunanistan’daki mevkidaşlarıyla birlikte nasıl çalışmalar yapıyorlar, biz Yunanistan’da neler yapıyoruz, onlar Türkiye’de neler yapıyorlar, nasıl projeler geliştiriyorlar, yaşadıkları zorlukları nasıl atlatıyorlar birlikte bunları paylaşacağız ve daha sonra ortak bir çözüm noktasında buluşmaya çalışacağız. Bu da bizi çok heyecanlandırıyor.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir