Türk Dizileri

Tamer Levent: Türkler hep olumsuz senaryolu dizilere ilgi gösteriyor

Nihan Bozatlı’nın Youtube kanalında konuk olduğu programda Usta oyuncu Tamer Levent, Türk dizilerinin karamsarlık, entrika, aldatma gibi olumsuz konular üzerine yoğunlaştığını ifade etti. Levent, plastik cerrahide yapılan işlemlerde yüzün şişirilip dudakların balon gibi görünmesinin bir sanat olmadığını da söyledi.

Nihan Bozatlı’nın youtube kanalında yaptığı programın geçtiğimiz gün konuğu “Sanata Evet” diyerek farkındalık yaratan Tamer Levent oldu.  Levent, programda 1980’li yıllardan beri benimsediği “Sanata Evet” sürecinden bahsetti.  Levent, “Biz meslekleri meslek adı olarak değil bütün olarak sanat diye ifade ediyorduk. Ne iş yapıyorsun dediklerinde sanatçıyım diyorduk. İngilizler bunu söylediğinizde şaşırıyor. Onlar için oyunculuk bir meslek, zanaat. Sanat ise başka bir şey. Sanat, bir işi özenle yapma düşünce biçiminin oluşması. Bu imkan bütün insanlarda var. Düşünmek bir sanattır ve dünyada bir kişi bile bunu benimsiyorsa gelişecek demektir.” dedi.

Kore dizileri hakkında konuşan Levent, “Koreliler, müthiş bir düşünce yapısına sahip. Onlarda mihmandar var ve ona verilmiş bir görev bulunuyor. Onun dışında bir talep olduğunda bir üst yetkilisine iletiyor, o yetkili de bir üstüne iletiyor. Bu en tepedekine kadar gidiyor, sonra aşağıdakine iniyor. Bu muhakeme sistemi bir grup halinde sürüyor.  İnsan buna tek başına da yapabiliyor. Beynin görüntüsel hali bu bence.  Sonra bir bakıyorsunuz, o gün rehberlik yapan kişi bugün daire başkanı oluyor. Sürecin içerisinde çıraklıktan ustalığa doğru çıkıyor. Bizde ise işler bu şekilde ilerlemiyor. Sen bu işi yapmayacaksan niye bu işe seni aldık diyorlar.” dedi.

Kore dizilerinin senaryoları yaşamdan seçiliyor

Kore dizilerinin senaryolarının yaşamdan seçildiğini söyleyen Tamer Levent, “Yapay zekanın geliştiği,  robotlaşmanın nereye varacağı belli olmadığı bir çağda insanların birbirine benzer olduklarını anlatan senaryolar yazıyorlar. Bakıyorsunuz Kore dizisi ama bizi yansıtıyor. “Etme bulma dünyası”, “ayağını yorganına göre uzat” gibi konuları çok güzel yansıtıyorlar.” dedi.

Türkiye’deki diziler hep olumsuz senaryoları anlatıyor

Türkiye’de çekilen dizilerin hep olumsuz bir senaryo etrafında sürdüğünü anlatan usta oyuncu Tamer Levent, “Bizdeki dizilere baktığımız zaman hep olumsuz konulu olanlar daha çok tutuyor. Hep bir entrika, karamsarlık, aldatma gibi konular. Biliyorsunuz Amerika’yı Amerika yapan Hollywood’dur denilir. Ama Hollywood, koskoca Amerika halkını bir arada tutmak ve büyük Amerikan rüyasını gerçekleştirmek için halka müthiş mesajlar veriyor. Bugün Haldun Dormen’in söylediği gibi “yaparsın şekerim”.  “Sanata Evet” de budur aslında.  Yani sende o potansiyel var, yapabilirsin. Kendini keşfet.” diye konuştu.

“Balon gibi dudaklarla yüzü şişirmek bir sanat değildir”

Estetik cerrahide yapılan işlemlerde dudakların balon gibi yapılıp, yüzün şişirilip değiştirilmesinin bir sanat olmadığını söyleyen Levent, “ Bugün Türkiye’de plastik sanat dediğimizde çoğu kişi plastik kap, kacak, leğen zannediyor. Fakat plastik sanatlar diye bir şey var. Resim, heykel, seramik ürünleri olarak sıralayabiliriz. Estetik denilince ben sanatı anlıyorum.

Baumgarten’ın kurduğu sanat felsefesinin bilimselleşmiş halini yani. Ama plastik cerrahi denildiğinde estetik cerrahiyi anlıyoruz. Yüzdeki çizgileri alıp temiz bir hale getirip parlak, taze bir görüntüye dönüştürebiliyorsan bu sanattır. Yüzü o hale dönüştüreceğim derken balon gibi dudaklar yapıp, yanakları şişiriyorsan bu sanat değildir. Bu baştan savma yapılmış bir iştir. Ben mesela kendimde hiç böyle bir şey istemiyorum. Ne olacaksa öyle kalsın. Her şeyin özü sanat düşüncesidir. Dünyada birisi bir şeyi düşünüyorsa mutlaka birisi daha aynı şeyi düşünüyordur. Yaşam bunu doğrulatıyor bize.” dedi.
Bir cevap yazın