Müziğin unutulmaz ismi Safiye Ayla etkinliklerle anılıyor

Yaşamını müziğe, tüm malvarlığını ise eğitime vakfeden Safiye Ayla Targan,21. Ölüm yıldönümünde Türk Eğitim Vakfı ( TEV ) tarafından bir dizi etkinlikle anılıyor.

Kendine has üslubu ve ses ahengiyle Türk Müziği’nde bir devri temsil eden Safiye Ayla Targan, “Memleketin en büyük ihtiyacı eğitimdir” diyerek, Türk gençliğinin eğitimi için ülkesine en büyük hizmetlerden birini yaparak tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışladı. Safiye Ayla Targan’ın 1968’de yaptığı vasiyeti ile 1999-2000 eğitim öğretim yılından bugüne kadar yararlanan öğrenci sayısı 650’yi aştı. Toplam burs sayısı ise 1692. %60’ı kız olan öğrencilerden 43 tanesi halen burs alıyor. Öğrenciler Türkiye’nin çeşitli illerindeki 58 üniversitede okuyorlar.

Türk Eğitim Vakfı bursiyerlerin çok yönlü gelişimini desteklerken, kıymetli bağışçılarının adlarını yaşatmak adına anlamlı projelere imza atıyor. Bu projelerden biri de “Safiye Ayla’yı Anma Etkinlikleri Haftası” oldu.

İlham veren bir Türk kadını ikonu olarak görülen Safiye Ayla’yı anma etkinlikleri kapsamında değerli sanatçı ilk olarak 14 Ocak 2019’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunan kabri başında Türk Eğitim Vakfı yönetimi ve bursiyerlerinin katıldığı bir törenle anıldı.

Safiye Ayla’yı anma etkinlikleri kapsamında sanatçının Sıraselviler’deki evinde Türkan Derya’nın yönettiği, sanatçının hayatından kısa kesitler veren ve bağışçı yönünü anlatan “Muganniye Safiye” adlı mini belgeselin gösterimi yapıldı. Kendisinin hayatı boyunca biriktirdiği gazete kupürleri arşivinden faydalanarak senaryolaştırılan belgeselde, Safiye Ayla’yı Ezgi Çelik, Şerif Muhiddin Targan’ı Devrim Özler Akın canlandırırken Safiye Ayla burs fonundan faydalanan bursiyerler ve TEV’in inşa ettiği okullarda okuyan minik öğrenciler de gönüllü olarak rol aldılar.

Bu proje kapsamında, AdL markası tarafından Safiye Ayla’nın kıyafetlerinin birebir yeniden üretilmesiyle kapsül koleksiyon hazırlandı. Kapsül koleksiyon satışından elde elde edilen gelir ise TEV’e bağışlanacak.

Ayrıca projeye belgesel sponsorluğunun yanı sıra teknoloji desteği veren Vestel, belgesel çekimlerinde kullanmak üzere dönem kostümlerinin temin edilmesini sağlayan Brooks&Brothers ve Edwards, Safiye Ayla’nın en sevdiği yiyecek menüsünü hazırlayan Divan, Ayla’nın en sevdiği çiçeklerden ortam kokusu yapan MG Fragrances ve Kibar Holding projeye sponsor oldular.

Safiye Ayla’nın Sıraselviler’deki Evi Ziyarete Açıldı

Safiye Ayla’nın Sıraselviler’deki en sevdiği evi olan Ayla apartmanının 10 no’lu dairesinde mini bir sergi düzenlenerek; özel eşyalarının ve gardrobundan en seçkin kıyafetlerin yer aldığı çok özel bir atmosfer oluşturuldu.

Proje sponsorlarından Vestel’in evde sağladığı tabletlerden şarkılarını, Safiye Ayla’nın evi anlattığı söyleşilerini dinleyebilir, özel mutfağından kahvesini içerek gezebilirsiniz. Sanatçının evde yaşadığı yıllara gidilecek sergide, Safiye Ayla’nın AdL markası tarafından kıyafetlerinin birebir yeniden üretilmesiyle hazırlanan kapsül koleksiyon da evinin bir odasında sergilenerek, TEV’e geliri aktarılmak üzere satışa sunulacak. Safiye Ayla’nın sevenleri evi ziyaret ederken O’nun hem özel eşyalarını, gardrobundan en seçkin kıyafetlerini görme şansı yakalayıp hem de Muganniye Safiye mini belgeselini izleyebilecekler. Safiye Ayla’nın evini ziyaret edenler adeta zamanda bir yolculuğa çıkıyor. Ziyaretçiler, resimleriyle Sıraselviler’deki yıllara gidecek, eşyalarıyla da Ayla’yı yanlarında hissedecek.

Değerli sanatçının hayatına yakından tanık olmak isteyenleri için sergi 17 – 22 Ocak tarihleri arasında gezilebilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir