Mogol diyarına yolculuk

Mogol diyarına yolculuk. Asya’nın en büyük ülkelerinden olan Mogolistan, 2017 yılında yapılması gereken tatil programı içinde olmalı. Orta Asya kültürünü yaşamak için sıra dışı eşsiz bir program olabilir.

Mogol diyarına yolculuk. Bu yıl yeni bir havaalanı açılacak olan başkentte, ülkenin modernliğini sembolize eden pek çok sanat faaliyeti de gerçekleşecek.

Ulan Batur’daki ekonomik büyüme, sadece havalimanı değil şehirdeki çelik ve cam kuleleriyle de gözler önüne seriliyor. Başkentin dışında da görsel harikalar sunan pek çok yeri olan Moğolistan’da, Asya’nın mavi incisi denilen Khövsgöl Gölü’de görülmesi gerekenler arasında.

Baş döndürücü doğasıyla uzak diyarların ülkesi Moğolistan 1.564.116 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Nüfusun büyük kısmının ülkenin başkenti Ulanbatur’da toplandığı Moğolistan’da geleneksel yaşam tarzı hala sürdürülmektedir. Mavi göklerin ülkesi olarak anılan Moğolistan’da halk kanvastan yaptıkları çadırlarda yaşar ve ulaşım aracı olarak deveyi kullanır.

Oldukça geniş bir alana yayılmış Moğolistan genel olarak beş bölgeye ayrılmıştır. Her bölge farklı belediyelere bölünmüştür. Moğolistan Merkezi ülkenin başkenti Ulanbaturu ve en turistik bölgesi Arkhangai’yi kapsamaktadır. Çöl bölgesi olarak bilinen Gobi ülkenin güney yakasına düşmektedir. Batı Moğolistan bölgesi ise Uvs Nuur Gölü ve Tavan Bogd Dağları ile çevrilidir. Ülkenin diğer bölgeleri Kuzey Moğolistan ve Doğu Moğolistan’dır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir