İstanbul’a yakın tatil yerleri

İstanbula yakın tatil yerleri. Havalar, düzelmeyle düzelmeme arasında gide dursun, biz hayalleri çoktan fora ettik! Öyle uzun uzadıya olmasına da gerek yok hani. Bir tadımlık hayallerin uzağına götürsün yeter. Siz değil misiniz, otobüsün camına başınızı yaslayıp, dinlediğiniz müziklerle oraya giden? Arabanızın trafikte sıkışıp kalması anında siz değil misiniz, gideceğim buralardan diyen? Metro, metrobüs, tramvay, hatta yürürken bile ‘of!’ dediğiniz oluyor ya biraz bazen. İşte o anlardan uzaklara gitmeye, düşlediğiniz her yere götürüyoruz sizi.

Yaz tatilini beklerken sıkılmak neyin nesin? Hafta sonu var önünüzde. Ya da kocaman bir gün. Bir gün bile kaçmak yeterli bu kaos ortamından az olsa bile. Biz de sizler için, İstanbul metropülüne en yakın olan, şöyle kaçamak tadında bir tatil planı hazırladık. Yemesinden, içmesine, gezmesine, görmesine değinmeden, ucundan azıcık kıvamında, sizlere pasladık.

Yollarda zaman kaybını yaşamak istemeyen, gittiği yerde ayaklarını düşünmeden uzatmak isteyenler için birebir hem. Başka yerler görmek, yeni bir nefes almak için gerekli olan bu tadımlık huzur ortamına, sizi de davet ediyoruz.

Kilyos, Anadolu Kavağı, Şile, Riva, Avşa Adası, Ağva, Polonezköy, Adalar günübirlik de olsa hani, tadı alınıp dönülen yerlerdi ya hep dilimizde… Aşağıdaki listeye bakmaya ne dersiniz? Belki de bazısını hiç duymadınız, kim bilir?

İşte İstanbul’ a sadece birkaç saatlik uzaklıkta bulunan, her keseye, herkese uyum sağlayan eşsiz doğanın izleri…

 

Kandıra

Kocaeli’nin inci ilçesi. Hiç duymuş muydunuz?

Doğanın yeşilliğini bol bol bünyesine katmış olan Kandıra, bu yazıdan sonra keşfedilmeyi bekliyor. Keşfedenler içinse, bir vefa ziyaretini. Yoğurduyla ünlü olan yerleşim yeri, balıkçı tekneleri ile hoş bir hava da sizi karşılıyor. Tek tek sahillerini ziyaret edebileceğiniz Kandıra, Kefken Adası ile de adını duyuruyor.  Kerpe, Cebeci, Bağırganlı, Seyrek, Kumcağız sahil kasabaları ile de yaz aylarında da azımsanmaz sayıdaki ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Kıyıköy

Bir sahil kasabası daha…  Binalar, balıklar, balıkçılar…

İstanbul’ a iki saat uzaklıkta olan Kıyıköy, Kırklareli’ne bağlı. Bizans kalıntılarının estiği bu yerleşim yerinin geçit törenine şahitlik etmek isteyebilirsiniz. İki katlı ahşap evlere hasret, değişik bir mimari esintisi arıyorsanız eğer, uğramanızı öneririz. Kültür turizmi açısından da önemli bir yere sahip olan Kıyıköy’ü ziyaret edilecekler bölümüne ekleyin. Geçim kaynağının balıkçılık ve ormancılık olduğu yer, nasıl turistik olmaz ki?

Maşukiye

Göller, hayaller…

Duymuşuzdur. Duyarız. Gidilecekler hayallerinde hep vardır Sapanca, Maşukiye… Göllere bakmak, hayaller kurmak, yeşilliklerde dolanmak… Şiir de yazılır, şarkı da…
O halde, hayaller diyarından çıkan gezginlere kapılarını açan Maşukiye, Sapanca gölünü hemen kuzeyinde karşılıyor. Bir merhaba demeyi bekler gibi. Ulaşımı kolay, imkânları bol olan bu merkez, bir gün de olsa sizi kucaklayacak yer arasında.

Poyrazköy

Balıkçı kasabalarına doyuyoruz… Garipçe…

Bu şehir hayatında,’ en çok yoran durum nedir’ desek? Hasretlik der pek çoğu. Güzel kokulara, nefes alınan şöyle memleket gibi bir havaya. Hele ki Karadeniz’in kıyısına doğru uzanıyorsa bu yer, herkes gitmek ister günün sonunda ona. Bol yeşil, samimiyet ve yemektir özeti bizde aslında. Poyrazköy’de saydığımız bu anlatıma uyan, ender güzelliği ile sizleri karşılamayı bekleyen bir yerleşim yeridir.  Anadolu Kavağı ile Anadolu Fenerinin orta direği.  Garipçe’yi bulduğunuzda, hem merkeze yakın, hem de bir o kadar dışında olacaksınız hayatın.

İğneada

Yemek, gezmek… Rumeli kokuyor hava…

Trakya’nın eşsiz ve adını keskin bir hatla duyurmuş olan İğneada. Ziyaretleriniz her mevsim için geçerli elbette. Ağaç, orman, bol bol yürüyüş hasretini açık ara kapatmaya niyetli olan İğneada bir klasiktir, ne dersiniz biraz zaman bulabilecek misiniz?

Sayamadığımız nice güzelliklere gözünüzü açmanız önemli. Rehberlik eden elbet bulunur.

Şair demiş ya,

Issız tepelere bakıp saati tahmin etsem,

Haberim olmasa perşembeden, pazartesiden…

Gerekli, bazen.

Merve KACADÜZ – merve@cemiyetmagazin.com
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir