İstanbul Modern’in konuğu yönetmen Yeşim Ustaoğlu

İstanbul Modern Sinema, farklı kuşaklardan yönetmenleri ağırladığı “Yönetmenlerle Buluşma” programının altıncısında Yeşim Ustaoğlu’nu konuk ediyor. Program 14 – 28 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema’da izlenebilir

Yeşim Ustaoğlu, İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema’da Türkiye’nin güncel sinema kültüründe sanatsal kimliği ve özgün yaklaşımlarıyla öne çıkan yönetmenlerin konuk olduğu buluşma serisi Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla devam ediyor.

Serinin altıncı konuğu, 1990’lar Türkiyesi’nin erkek egemen sinema ikliminde karakterleri, hikâyeleri ve görsel diliyle hem yeni bir bakış açısı getiren hem de ardından gelen kadın yönetmenlere ışık tutan Yeşim Ustaoğlu olacak.

Yeşim Ustaoğlu’nun altı uzun metrajı ve dört kısa filminin gösteriminin gerçekleşeceği programda, yönetmenin 1994’te çektiği ilk uzun metrajlı filmi olan İz, Bulutları Beklerken (2004),San Sebastian Film Festivali’nde Altın İstiridye (En İyi Film) ve Gümüş İstiridye (En İyi Kadın Oyuncu – Tsilla Chelton) ile ödüllendirilen Pandora’nın Kutusu (2008), Abu Dhabi, Split Mediterranean film festivallerinde “En İyi Film”, Moskova, Tokyo, Pune festivallerinden de “En İyi Kadın Oyuncu” dallarında ödüller kazanan Araf (2012) ve son filmi Tereddüt (2016) izlenebilecek.

Güneşe Yolculuk 20. yılında izleyiciyle buluşuyor

Ustaoğlu’nun 20 yıl önce çektiği ikinci filmi Güneşe Yolculuk’un restore edilmiş dijital versiyonu da ilk kez Yönetmenlerle Buluşma programında izleyiciyle buluşacak. Film yurtiçindeki ödüllerle birlikte yarıştığı Berlin Film Festivali’nden En İyi Avrupa Filmi ve Barış Ödülüyle dönmüştü. Araf filminin kamera arkasını takip eden belgesel Dumanlı Kentin Puslu Çocukları ve Sırtlarındaki Hayat (2004) belgeselinin daha önce gösterime girmemiş uzun versiyonunun da yer aldığı program kapsamında Yeşim Ustaoğlu ile kapsamlı bir söyleşi de olacak. Sinema yazarlarının sunumlarının da gerçekleşeceği “Yönetmenlerle Buluşma” programında, Ustaoğlu’nun filmlerinde rol alan oyuncular da gösterimlere katılacak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir