Haliç Üniversitesi Oda Orkestrası İlk Konserini Verdi

Haliç Üniversitesi Oda Orkestrası ilk konserini verdi. Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Öğretim Üyesi ve Orkestra Şefi Prof. Dr. Saim Akçıl yönetiminde kurulan Haliç Üniversitesi Oda Orkestrası’nın tanıtım konseri gerçekleştirildi.

Grand Pera Büyük Salon’da dün gece düzenlenen etkinliğe akademi ve sanat camiasından birçok isim katıldı. Şef Prof. Saim Akçıl yönetiminde 15 değerli sanatçıdan oluşan Oda Orkestrası, yaklaşık 200 seçkin konuğa klasik müzik dolu dakikalar yaşattı.

Türkiye’deki özel orkestra eksikliğini görüp, önemli oda orkestralarını kurmada öncülük ettiğini ifade eden Haliç Üniversitesi Oda Orkestrası’nın Şefi Prof. Saim Akçıl ise, “Avrupa’dan Türkiye’ye döndüğüm zaman Türkiye’deki özel orkestra eksikliğini gördüm. ‘Niye benim memleketimde de özel orkestralar oluşmasın?’ diyerek harekete geçtim.O zamandan beri bu çabalarımı devam ettiriyorum. Şimdi de hocası olduğum Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda bir oda orkestrası kurdum” ifadelerini kullandı.

“Biz bu orkestra ile aynı zamanda ulusal sazlarımızı da klasik müzik içerisine koyuyoruz. Geniş kitleye daha kolay ulaşacağımızı, onların kulaklarını çok sesli müziğe daha çabuk alıştıracağımızı düşünüyorum” diyerek sözlerine devam eden Şef Prof. Saim Akçıl, “Çünkü bir ut, bir kanuni bir senfoni orkestrasında dinlendiğinde çok sesliliğin de kabullenilmesi demektir. Dolayısıyla bir Vivaldi’yi, Bach’ı, Beethoven’ı, Mozart’ı da sevmeye başlayacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde oyuncu sevgilisi Burcu Kıratlı’yla evleneceğini açıklayan şarkıcı Sinan Akçıl da babası Prof. Dr. Saim Akçıl’ı izlemeye gelenler arasında yer aldı.

Haliç Üniversitesi, yıl içinde oda orkestrası konserlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam edecek.

T.C. HALİÇ ÜNİVERSİTESİ KONSERVATUVARI ODA ORKESTRASI TANITIM KONSERİ

Şef : Prof. Saim AKÇIL

PROGRAM:

G.B. PERGOLESE : Siciliano

H. PURCELL : Rondo

A. VİVALDİ : Concerto Grosso Op. 3, Nr. 11

Allegro

Largo Spiccato

Allegro

Solistler :

Seda SUBAŞI1. Keman

Ceren GÜRSOY2. Keman

Zeynep ErenViyolonsel

M. ADEL GERAİ : Şehnaz ( Ud ve Orkestra İçin)

Solist: Atakan ATASEVER

H.İ. DEDE EFENDİ : Gülnihal

(Ork.düz.S. Akçıl)

Lenon Mc CARTNEY : Yesterday

ANONİM : Üsküdar’a Giderken

(Ork.düz.İ.Mirzaev)

Lavtacı ANDON EFENDİ : Hicaz Mandıra

Atakan ATASEVER –Ud

Mert NAR – Bendir&Tef

Enes POLAT – Kanun
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir