DR.HAKAN TÜFEKÇİ : SAĞLIKLI KİLO ALMAK DA SAĞLIKLI ZAYIFLAMAK KADAR ÖNEMLİ

Dr.Hakan Tüfekçi: “Yine kilo alımı için sporu tavsiye edeceğim çünkü vücudumuz genetik olarak yağ tutmayabilir ama kasları düzenli ölçüde çalıştırdığımız taktirde kaslarda büyüme ve böylelikle kilo alımı gerçekleşecektir. “

Sağlıklı kilo verememenin birçok nedeni vardır ? Yanlış beslenme,  genetik yapı v.s Sağlıklı kilo alamamanın nedenleri nelerdir? 

Çoğunluğumuz fazla kilolardan dert yakınırken, bir çoğumuzda  da kilo alamama, yeterli kiloya ulaşamama ya da istediği kiloyu vücutta tutamama gibi şikayetler  mevcut. Bunun nedenlerini ele alınca, genellikle alt yapıda genetik faktörler mevcut. Fakat stres ve gerginlik, mutsuzluk, sigara tüketimi ( iştah azalmasında etkili) , yine gastroinstestinal sistemde mevcut bulunan mikroorganizmalar (parazit vs.) vücudun metabolizma hızı ( troid bezi, adrenal, suprarenal hormonların etki durumu) ve bunlar gibi birçok neden sayılabilir. 

 

Aşırı kilo birçok sağlık problemini beraberinde getiriyor.  Aşırı zayıf olmak da sağlık açısından risk taşıyor mu? 

Aşırı kilo problemleri sağlık açısından risk taşıdığı gibi aşırı zayıf “kaşektik” diye tabir ettiğimiz hasta profillerinde de sağlıkla ilgili riskler mevcuttur. Yeterli miktarda enerji ve besini alamayan hastalarda vücut organ fonksiyonları yavaşlamaya başlayıp, artık görevini yerine getiremeyecek duruma gelebilir. Böylelikle hem sağlığı hem sosyal yaşantıyı hem de psikolojik durumu olumsuz etkiler. 

 Kişiler ulaşmak istedikleri kiloya ulaştıktan sonra bunu kontrol edebilirler mi?  Bu kontrol ne şekilde sağlanmalı?

Öncelikle kişinin istediği kilo aralığının vücut kütle endeksiyle uyumunu karşılaştırmamız gereklidir. En ideal aralık 18 -25 arasındadır. Şayet kişi 18’in altında ise zayıf olarak kabul edilir.

Sağlıklı kilo almada yeni ve alternatif yöntemler var mı? 

Sağlıklı kilo almak icin öncelikle bunun altında yatan gizlenen bir sağlık problemi olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun içinde bir dahiliye uzmanından yardım alınır. Tahlil ve tetkikleri yapılır. Herhangi bir sağlık problemi çıkmadığı taktirde mevcut durumun beslenme alışkanlığı ile alakalı olduğu düşünülür. 

Bunun içinde beslenme programları yeniden düzenlenmeli ve düzenli takipler yapılmalıdır. her zaman alınan kalori ve yakılan kalori arasındaki denge ile vücudumuzun kilo durumunu kontrol edebiliriz. yediğimiz besinlerin besin değerleri ve vücutta yararlanım oranlarına dikkat edilmeli, mümkün olduğunca besin değeri Yüksek, yararlanımı maksimum besinler tercih edilmelidir. Öğünler es geçilmemeli, mevcut duruma göre ortalama 3 ana öğün ve 2 ara öğünle takviye edilmelidir. Ayrıca kilo durumuna göre bol kalorili yiyeceklerden kaçınmak yerine bunları bolca tüketilmesi de alınan kalori miktarını arttıracağı için vücut anabolizmasında bir problem yoksa bu alınan kaloriler vücutta depolanacaktır. 

Yine kilo alımı için sporu tavsiye edeceğim çünkü vücudumuz genetik olarak yağ tutmayabilir ama kasları düzenli ölçüde çalıştırdığımız taktirde kaslarda büyüme ve böylelikle kilo alımı gerçekleşecektir. 

Bunun dışında alternatif olarak yüksek kalorili besin içecekleri sağlık kuruluşlarında kişinin rahatsızlığına uyumlu olarak reçete edilebilmektedir. Kilo aldırıcı tozlar içinde şayet hekim gözetiminde kullanılmasında şu ana kadar bir problem gözlenmemiştir. 

Kilo almak isteyen kişiler genellikle kadınlar olduğu algısı vardır. Gerçekten böyle bir genelleme var mı?

Kadınlarda kilo hem fazlalığı hemde azlığı kişinin görselliğini daha fazla etkilediğini ve toplum içerisinde görsellik kısmında daha ön planda olduğu bir gerçektir. Ama gün geçtikçe artık erkeklerde de aynı durum oluşmaktadır. Önemli olan sağlığı etkilemeden en ideal istenilen fiziğe en uygun şekilde ulaşmaktır. 

 

Röportaj: Nükhet Sezer
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir