DR.HAKAN TÜFEKÇİ İLE SAĞLIKLI ZAYIFLAMAYLA İLGİLİ KONUŞTUK

Pozitif ve huzurlu bir yaşam için sağlıklı bir beden ve ruh haline sahip olmamız gerekiyor. Sağlıklı bir beden için neleri yapmamalıyız ve nelerden kaçınmalıyız?

Sağlığın tanımı, herhangi bir hastalık ve güçsüzlük halinin olmaması ve bedenen, ruhen ve sosyal bakımdan tam bir iyi olma durumudur. Sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için öncelikle kişinin kendi sağlığını düşünmesi gerekir. Günlük hayatta yaşadığımız, yaptığımız hatta düşündüğümüz, hissettiğimiz her şey kişinin sağlığını etkiler.
Sağlıklı bir beden için, sağlıklı beslenmeli ve bedensel faaliyetler gerçekleştirip bedeni aktive tutmak, canlı tutmamız gerekir. Kaçınmamız gereken aslında çok fazla şey var diye düşünebiliriz, fakat bunları sınırlamak azaltmak çok basit eylemlerle kolaylaştırılabilir. Sürekli egzersizden kaçmak yerine zaman ayrılabilir, sürekli yüksek karbonhidratlı yemekler yerine, kalorisi düşük besin değerleri yüksek besinleri tercih edebiliriz. Birçok örnekle çoğaltılabilir.

 

 

Kişiler öncelikle düzgün bir görünüme sahip olmak için spor yapar. Sağlıklı olmak genelde ikinci plandadır. Bu anlayışın giderek değiştiğini düşünüyor musunuz ?

Kişinin spor ya da egzersizleri yapmanın temelini görsellik oluşturuyor gibi dursa da bu gerçekten başlangıç kısmında geçerli diyebilirim. Sonraki evrelerde bu ciddi anlamda mutluluk, alınan haz, atılan enerjinin sayesinde vücudun ferahlaması, motivasyonun artışı, düşüncelerden arınmak ve olayın kişinin beden sağlığı ile  yükselen bir motivasyon ve mutluluk artışı gözlenir.

 

Özellikle bölgesel zayıflamada kavitasyon ve liposuction gibi yöntemler çok yaygınlaştı. Bunların olumsuz etkileri var mı ? Uzun vadede etkili sonuçlar almak mümkün müdür ?
Kavitaston ve liposuction işlemleri kişinin rahatsız olduğu, huzursuz ve görsel açıdan problemli bölgelerindeki kilo problemleri için aktif olarak uygulanıyor. Uzun dönemde sonrası bu bölgelerde yeniden yağlanma gerçekleşebiliyor. Kişinin bundan uzun dönemlik sonuç elde etmesi için beslenme ve egzersizi kesin hayatına katması gerekmektedir.

Son zamanlarda yaygınlaşan zayıflama ilaçlarının tüketimi ve bunlar hekimler tarafından da tavsiye edilerek satılması ile ilgili ne düşünüyorsunuz ?

Zayıflama ilaçları ya da zayıflama besinleri için bildiğim kadarıyla bahsetmem gerekirse metabolizmayı tetikleyici ve hızlandırıcı etkileri olan kimyasal ürünler mevcut. Fakat bunların bir çok yan etkisi de mevcut. O yüzden bu konu da öncelik kişinin kendi metabolizmasını dışarıdan bir etki gösterecek ilaçla değil de kişinin kendi fiziksel hareketleriyle ve beslenme değişikliği ile sağlamaya çalışmalıdır. Sağlıklı ve etkin zayıflama bu şekilde tetiklenebilir. Hemde yaşam değişikliği olacağı için uzun vade de etkileri devam edecektir.

 

Sağlıklı yaşam ve spor ile ilgili bir sosyal kampanya projesine dahil oldunuz mu hiç ? Böyle bir çalışmanız var mı?
Bir proje ya da bir kampanya dahilinde bir uygulamam olmadı fakat yakın çevreme bunun psikolojik danışmanlığını , gereken yerlerde beslenme programları ve egzersiz programlarını düzenledim. Çok etkin sonuçlar aldık. Benim içinde Bir nevi yaşam koçluğu deneyimi oldu.

 

Sağlıklı yaşam için doğal önerileriniz ve size özel tiyolar nelerdir? 

Sağlıklı yaşam için önerilerim öncelikle kişinin ne istediğine nasıl bir hayat istediğine dair karat vermesi gerekir. En güzel motivasyon ve moral yükseltme yine kişinin kendisinde değişimi görmesidir, bunun içinde vazgeçmek yerine aldığı kararda istikrarlı olup, devamını getirmesini isterim. Moral bozukluğu oluşturacak yıldıracak ya da vazgeçirecek etmenleri devre dışı bırakmak için uğraşılmalıdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir