Derinin Tasarım Hali Bloom Beg’in Yaratıcısı Gizem Yalçın

Detaylı anlatmak gerekirse, kullanıcının kahvesini koyacağı bölmeden, cep aynasına, kalemliğine, kartlığına, bilgisayar ve dosyalar için geniş iç hacmine ve anahtarını çantasında aramadan kolaylıkla bulabileceği tasarıma sahip bir çanta.”

Öncelikle sizi tanıyalım.

Ben Gizem Yalçın Akan, 1993 Ankara doğumluyum, Bursa’da büyüdüm. Ekonomi alanında uzmanlaşmış girişimci bir ailenin kızıyım, 10 aylık evliyim. Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Londra’da Istituto Marangoni’de Moda ve Lüks Marka Yönetimi alanında master yaptım. Masterı bitirdikten sonra Türkiye’nin önemli deri firmalarından birinde stajımı tamamladım ve eş zamanlı olarak Vakko Esmod’da çanta tasarımı ve üretimi eğitimi aldım. Tüm bu eğitimler ve deneyimler neticesinde Bloom Bag markamızın temelleri atılmış oldu.

Bloom Bag markanızın öyküsünü bizlerle paylaşır mısınız?

Birçok tasarımcının çocukluğunda var olan yeni bir şeyler ortaya çıkarma içgüdüsü bende de vardı. Sürekli bir şeyler kesip diktiğimi hatırlıyorum. Bu üniversite yıllarında da devam etti ve hobi olarak yurt odamda keçe ile yaptığım teknoloji aksesuarları gelen talepler neticesinde ticarete dönüştü. %100 el işçiliğiyle yaptığım ürünlerdi, bu işi geliştirmek istediğimi Koç Üniversitesi’nden mezun olurken fark ettim ve Londra’da dünyanın dördüncü en başarılı moda okulu olan Istituto Marangoni’de Moda ve Lüks Marka Yönetimi üzerine master yapmaya karar verdim. Master programı süresince deri sektöründe hizmet veren global markalarla birebir çalışma imkânım oldu, master tezimi ise “Türkiye’deki Deri Sektörü” üzerine yazdım ve anladım ki Türkiye deri sektöründe çok güçlü bir potansiyele sahip ve bunu göstermenin tek yolu global pazarda adını duyurabilecek belirli bir vizyona sahip markalar çıkarabilmek. Bu amaçla Bloom Bag markasını kurmak için ilk adımları attım. Edindiğim deneyimler ve eğitimler bir bütün halinde markamızın temelini sağlamlaştırmada yardımcı oldu. Hala da bu süreç devam ediyor, henüz 6 aylık bir markayız ve günden güne kendimizi geliştirme çabamız hiç bitmeyecek.

Tasarımlarınızı yaratırken nelerden etkileniyorsunuz? Tasarımcı olarak sizi en çok besleyen duygular neler?

Tasarımlarımda en çok günlük hayattan ve sanattan etkileniyorum, ikisinin bir arada olduğu her şeye hayran oluyorum aslında. İlk koleksiyonumuz olan Bloomsbury Signature Koleksiyonu ismini Londra’nın Bloomsbury semtinden alıyor, orada yaşarken etrafımda gözlemlediğim kadınların birden fazla çanta taşıması ve bunların çoğunun da modaya uygun veya modern tarzda olmaması beni yeni bir tasarıma götürdü. O da koleksiyonumuzdaki en fonksiyonel ürün olan Bloomsbury Signature Tote Bag’in ortaya çıkmasını sağladı. %100 gerçek deri ile üretilen kaliteden ve şıklıktan ödün vermeden detayların düşünüldüğü fonksiyonel tasarımıyla kullanıcının hayatını kolaylaştıran bir çanta. Detaylı anlatmak gerekirse, kullanıcının kahvesini koyacağı bölmeden, cep aynasına, kalemliğine, kartlığına, bilgisayar ve dosyalar için geniş iç hacmine ve anahtarını çantasında aramadan kolaylıkla bulabileceği tasarıma sahip bir çanta. 

Sizce sınırları aşan, özgün bir marka olmanın koşulu nedir?

Bana göre her markanın unique selling point dediğimiz kendine has, başkaları tarafından kolayca taklit edilemeyecek özellikleri olmalı. Bu özellikleri de günümüz modern dünyasına adapte edebiliyorsak sınırları aşmamak için bir sebep yok.

Çantalarınızın üretiminde kullanılan materyaller ve üretim süreçleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Tüm ürünlerimiz %100 gerçek deri ve zanaatkarlık gerektiren el işçiliği ile üretiliyor. Eti yenen hayvan derisi kullanıyoruz, bu sebeple hayvanlara yalnızca derisi için zarar verilmemiş oluyor. Materyallerimizde mümkün olduğunca menşei Türkiye olan malzemeleri tercih ediyoruz, Türk derisi gibi. Üretim sürecinde ise alanında usta zanaatkarlar ile birlikte tasarımdan ürünlerin raflara gelişine kadar birlikte çalışıyoruz. Markamız detaylarla birlikte fonksiyonelliğe de önem veren bir marka olduğu için üretim süreci bizler için verimliliği en yüksek tutmaya çalıştığımız alan oluyor.

Bu yılın trend çanta modelleri neler?

Bu yıl kimse elinde çanta taşımak istemiyor. Bu sebeple çapraz askılı hands-free geometrik hacimli çantalar bu aralar ön planda..

Yeni proje ve hedefleriniz neler?

Hedefimiz, markamızı günden güne geliştirirken müşterilerimize uzun vadeli kullanabilecekleri şık, kaliteli ve fonksiyonel ürünler sunmak ve müşterilerimiz ile buluşma noktalarımızı attırma yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Uzun vadede global bir marka olmak en büyük hedefimiz.

Kadın girişimciliği kapsamında ülkemizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde geç kalınmış bir farkındalık olsa da son yıllarda kadın girişimcilerin desteklendiği platformların sayısının artmış olması beni mutlu ediyor. Dilerim ki daha çok alanı kapsayan verimliliği yüksek projeler desteklenmeye devam eder.

Size kendinizi iyi hissettiren aktiviteler var mı? Hobileriniz neler?

Çocukluğumdan beri yaptığım el işi aktivitelerle bir şeyler üretmek bana kendimi en iyi hissettiren şeylerden biri. Üniversite yıllarında keçe ile yaptığım teknoloji aksesuarları el yapımı ürünlere olan tutkumu daha da artırdı ve bu tutkuyu Bloom Bag markamıza da taşıdım. Diğeri ise eski yüzücü olduğumdan, yüzmek her zaman en çok deşarj olduğum aktivitelerden biridir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir