Coronavirüs

Coronavirüs ile İlgili Bilmemiz Gereken Önemli Noktalar

* Coronavirüs canlı bir organizma değil, koruyucu yağ tabakasıyla kaplanmış bir protein molekülüdür (DNA). Göz, burun ve ağız mukozası tarafından emilerek insan vücuduna girdiklerinde mutasyon geçirerek büyük bir hızla çoğalan saldırgan hücrelere dönüşürler.

* Virüs canlı olmadığı için hiçbir ilaç tarafından öldürülemez ama kendisi yok olup gider. Yok olma süresi virüsün yaşadığı sıcaklık, nem ve ortama göre değişir.

* Bu korkunç virüs aslında çok kırılgan bir yapıdadır ve onu koruyan tek şey ince bir dış yağ tabakasıdır. Sabunun coronavirüse karşı en iyi koruma yolu olması tam da bu yüzdendir keza sabun yağı parçalar. Bu işlemin tamamlanması için ellerin en az 20 saniye bol köpükle yıkanması gerekir. Yağ molekülü parçalanınca protein molekülü çözülerek kendi kendini yok eder.

* Isı yağı eritir, bu yüzden ellerin, kıyafetlerin ve her şeyin sıcak suyla yıkanması önemlidir. Bunun yanı sıra sıcak su daha fazla köpük oluşturarak çift etki sağlar. 

* Alkol ya da %65 üzerindeki herhangi bir alkol karışımı her türlü yağı, özelikle virüsün dışındaki ince yağ tabakası çözer.

* 1 ölçü çamaşır suyu ile 5 ölçü su karışımı doğrudan virüsün proteini çözer ve onu içten dışa doğru parçalar. (İçmeyiniz)

* Oksijenli su da etkilidir keza peroksit proteini çözer. Ama saf oksijenli su kullanılması gerekir bu da cildi yakar. Oksijenli su ve alkol çözeltileri tekrar kullanılan maskeleri ve kıyafetleri dezenfekte etmekte de etkilidir.

* Coronavirüs canlı olmadığı için hiçbir bakterisit ya da antibiyotik onun üzerinde etkili değildir.

* Virüsün vücut dışında aktif kalma süreleri ise;

Kumaş ve delikli yüzeyde 3 saat,

Bakır ve ahşap üzerinde 4 saat,

Karton ve mukavva üzerinde 24 saat,

Metal üstünde 42 saat,

Plastik üzerinde 72 saattir.

Bu gibi yüzeyleri temizlemek için kuştüyü gibi kuru temizleme yöntemleri kullanılmamalıdır keza kuştüyü virüsü havalandırarak havaya asılı kalmalarını sağlar. Coronavirüs havada 3 saat kalabilir ve burnunuzdan size bulaşabilir. Bu yüzden bu yüzeyler sadece alkol, oksijenli su, uv ışık gibi onu havalandırmayacak yöntemlerle dezenfekte edilmelidir.

* Virüs doğal ya da yapay (klima vs) soğuk ortamda daha uzun süre dayanır.

* Nem de virüsü daha kararlı ve aktif hale getirir. Bu açıdan nem gidericiler, kuru, sıcak ve aydınlık ortamlarda virüs daha çabuk yok olur.

* Mor ötesi lambaları örneğin maske ve elbiseleri temizlemede etkilidir. Mor ötesi kullanımında ise son derece dikkatli olunmalıdır keza mor ötesi ışınlar cilt hücrelerinindeki kollajeni de çözer.

* Virüs sağlıklı deriden içeri giremez.

* Sirke etkili değildir çünkü virüsün dışındaki yağı çözmez.

* Votka, rakı vs alkollü içkiler virüs üzerinde etkili değildir keza bir alkol karışımının etkili olması için en az %65 saflık derecesinde olması gerekir oysa çoğu alkollü içecek %40’ın altındadır. (Absinthe işe yarayabilir %80)

* Dar ve kapalı alanlarda virüsün konsantrasyonu artarak daha da bulaşıcı hale gelir. Açık ve doğal olarak havalı ortamlarda virüsün konsantrasyonu azalır.

* Ağız, burun, göz, yiyecek, kapı tokmakları, düğmeler, uzaktan kumanda, telefon, saat, bilgisayar, dokunmadan önce mutlaka ellerin sabunlu suyla en az 20 saniye yıkanması gerekir. Aynı şekilde tuvalet kullandıktan sonra da.

* Çok yıkanan eller çatlayabilir ve bu çatlaklarda virüs daha iyi saklanma şansı bulur. Bu yüzden el nemlendiricisi kullanmak da gerekir. Nemlendirici ne kadar kalın olursa o kadar iyi.

* Tırnaklarınızı da kısa kesin, uzun tırnaklar virüsün saklanması için idealdir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir