BARIŞ KOÇAK: “DENİZ GEZMİŞ ROLÜ BENİM İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI OLDU”.

Barış Koçak kimdir?

1976 İzmir doğumlu Karslı bir ailenin ortanca çocuğuyum. Liseye kadar eğitimimi İzmir’de tamamladım, üniversiteye ise Hatay’da devam ettim. Elektronik bölümünde eğitim aldım. Ama İzmir’den çok uzak kalamadığım için eğitimimi yarıda bıraktım.

Oyunculuk serüveniniz nasıl başladı?

Oyunculuktan önce bir süre mankenlik ve modellik yaptım. İzmir’de yapılan bir proje vardı, orada küçük bir rolle başladım ve oyunculuk çok hoşuma gitti. Ama bu işin piyasası İstanbul’da. O yüzden bir gün topladım eşyalarımı, geldim İstanbul’a. Hiçbir tanıdığım, hiçbir bağlantım yoktu. Üstelik kurtlar sofrasına daha girmemiştim bile. Ama pes etmedim, azimle yavaş yavaş ilerledim.

Deniz Gezmiş rolünü oynamak hayatınıza ve oyunculuğunuza neler kattı?

Herkesin tüm hayatını değiştirebilecek bir dönüm noktası vardır, Deniz Gezmiş de benim için o nokta. Bu sektördeki yerimden bahsetmiyorum sadece. Kariyerime, sanata bakışımı tümden değiştirdi. Ve o andan sonra kendime şunu sordum : “Ben niye bu işi yapıyorum?” Fark ettim ki insanların farkındalığını arttırabileceğim muazzam bir güç var elimizde.

İdam sahnesinde ne hissettiniz; sizi nasıl etkiledi?

Gerçek tarihi anlattığınız zaman, o rolün dışında kendi duygularınızı katmamanız mümkün değil. İdam sahnesini baştan çekmek istemedim açıkçası. O kara tarih tekerrür edecekmiş gibi hissettirdi bana.

Deniz Gezmiş’in ailesini tanıyor musunuz?

Tabii , role hazırlanırken ağabeyleriyle tanıştım. Sonrasında da birçok ortamda bir araya geldik. Ama benzerliğimden  ötürü validesinin karşısına çıkmaya çekindim.

Yeni bir projeye başlarken role ne şekilde hazırlanıyorsunuz; kullandığınız özel teknikler var mı?Eğer tarihi bir kişiyi ya da zamanı anlatacaksak çok iyi araştırmaya özen gösteriyorum. Zamanın özellikleri, ortam, insan ilişkileri hepsi bir bütün. Onun dışında karakterimi iyi analiz etmeye çalışıyorum. Yönetmen motor dediği anda Barış değil, o karakter oluyorum.

“Kanlı Postal” sinema filmindeki karakterinizden bahseder misiniz?

Kanlı Postal’da Kürtlerin sembol isimlerinden Mazlum Doğan’ı canlandırdım. Diyarbakır ceza evindeki işkenceler ve insanlık dışı eylemlerin son bulması için kendini feda etmiş bir Kürt genci.

Bir sinema ya da dizi projesinde canlandırmak istediğiniz tarihi bir kişilik var mı?

Özellikle şu kişiyi oynamak isterim gibi bir düşüncem olmadı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir