Aşk Sağlığa İyi Geliyor

Aşk, bizleri hep üzecek, olumsuz bir aura yaşatacak değil elbette. Aşkın sağlığa birçok faydası da var. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, aşkın, kalp krizi riskini azalttığı, kalbin ömrünü uzattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır” diyor. Prof. Dr. Ahmet Karabulut, 14 Şubat Sevgililer Günü kapsamında aşkın sağlığımıza faydalarını sıraladı, önemli bilgiler paylaştı.

Mutlu Ediyor

Aşık olduğumuzda beynimizin salgıladığı dopamin, endorfin ve seratonin gibi hormonlar mutluluk verirken, adeta birer antidepresan etkisi yaratıyor ve kalp damarları depresyonun zararlı etkilerinden korunuyor. Aşkı derken sadece iki karşı cins arasında yaşanan bir duygu olarak düşünmeyelim. Kişiye huzur veren aile sevgisi, hayvan ve doğa sevgisi, tasavvufi aşk da kalp sağlığına olumlu etki yapıyor. Yani diyebiliriz ki aşk bir yük değil, huzur kaynağı olmalı, aşk ve beyin arasındaki dengeyi iyi kurmamız gerekiyor.

Bağışıklığı Güçlendiriyor

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut “Aşk iksirinin en önemli öğesi olan oksitosin ile kan basıncında düzelme izlenirken, vücudun bağışıklık sistemi daha da güçleniyor ve damarlardaki iltihabi durum azalıyor” diyor.

Tansiyona İyi Geliyor

Doğru duydunuz! Aşk ve sevgi tansiyonu düşürüyor. Yapılan bilimsel çalışmalar sıcak bir kucaklaşma sonrası gelecek 10 dakikalık sevgi dilli konuşmanın, tansiyonu düşürdüğünü ortaya koyuyor. Bu etkinin temelinde vücutta artan gevşeme hormonu oksitosin bulunuyor. Tansiyonu düzenleyen diğer etkenleri ise vücuttaki stresin azalması, uyku kalitesinin artması, kişisel bakım ve beslenme düzeninin daha kaliteli olması oluşturuyor.

Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Aşk uzun vadede kalp krizi riskini azaltıyor. Mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşayan çiftlerde uyku kalitesi artarken, kalp krizi riskinin azaldığı görülüyor. Stresin panzehiri olarak gösterilen aşk sayesinde vücuttaki stres hormonu kortizolün azalmasıyla şeker ve kolesterol döngüsünde düzelme izleniyor ve damarlar korunuyor.

Ömrü Uzatıyor

Mutlu bir aşk hayatınız olduğunda, yalnız yaşayan kişilere oranla daha uzun yaşıyorsunuz. Tek başına yaşayan kişilerde depresyonun ve sağlıksız beslenmenin daha sık, sigara ve alkol tüketiminin daha fazla olduğu belirlenmiş. Bilimsel çalışmalar, tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin de ortalama 6-7 yıl ömürlerinin kısaldığını kanıtlıyor.

Kolesterolü Düşürüyor

Çok ilginç ama aşk kolesterole de iyi geliyor! Yapılan araştırmalar mutlu bir aşk hayatı olanların, vücuttaki stres hormonlarının azalmasına paralel olarak kolesterol seviyelerinin de daha düşük olduğunu gösteriyor. Mutlu çiftlerin beslenme alışkanlıklarının daha kaliteli olması da kolesterol dengesini olumlu etkiliyor. Düzenli spor yapan çiftlerin, tek başına spor yapanlara oranla spora devam etme oranının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor ve bu sayede yağ seviyelerinin de düştüğü görülüyor.

AşkBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.