Anton Çehov’un ünlü eseri Vişne Bahçesi seyirciyle buluştu

Anton Çehov’un ünlü eseri Vişne Bahçesi seyirciyle buluştu. Tiyatro Sahnekarlar tarafından hazırlanan Vişne Bahçesi, muhteşem kadrosu ile 11 Şubat Cuma günü saat 20:30’da Trump Gösteri Merkezi’nde gala gösterimi ile tiyatro severlerin karşısına çıkıyor.

Rus tiyatro yazarı ve modern öykünün en önemli ustalarından olan Anton Çehov’un kaleme aldığı, ilk kez 17 Ocak 1904 tarihinde Moskova Sanat Tiyatrosu’nun Konstantin Stanislavski yönetmenliğinde sahnelenen ve 19. yüzyılın ortalarında beş yıllık Fransa macerasından sonra köklerine dönen aristokrat bir ailenin birbirleriyle yüzleşmesini, ekonomik ve toplumsal dönüşümünü konu alan Vişne Bahçesi oyunu Türkiye’de ilk kez bir özel tiyatro tarafından sahneleniyor.

Anton Çehov’un yazdığı, çevirisini Belgi Paksoy, dekor tasarımını Meltem Severcan, Firs kostüm Levon Kordonciyan, kostüm tasarımını Melis Yavuz, koreografisini Gilles Kanert, ışık tasarımını Yüksel Aymaz, yapımcılığını Kerem Gök’ün yaptığı  ve Bora Severcan’ın yönettiği  “Vişne Bahçesi” oyununda; Gülen Karaman, Volkan Severcan, Özdemir Çiftçioğlu, Şebnem Özinal, Sefa Zengin, Emin And, Ümit İlban, Gülçin Gülrek, Yiğit Yapıcı, Bensu Begoviç, Deniz Bice, Murat Değirmenci, Yiğit Özer ve Erhan Yazıcıoğlu  rol alıyor. 

            Beş yıllık Fransa macerasından sonra köklerine dönen, kendilerine miras kalan servetlerini tüketmek dışında bir çabası olmayan, aristokrat bir aile değişen dünya düzeninde ellerinde kalan tek şeye yani vişne bahçesine hapsolmuşlardır. Ne var ki kendilerine kalan tek övüntüleri de borçları sebebiyle, açık artırmada satışa çıkartılacaktır. Zamana uyum sağlayıp, devam etmek için tek bir şart vardır. Şimdiki zamanı yaşamak için, geçmişin bedelini ödeyecekler midir?  Yoksa en iyi bildikleri şeyi yapmaya devam mı edeceklerdir?

Künye:

Yazar: Anton Çehov

Çevirmen: Belgi Paksoy

Yönetmen: Bora Severcan

Dekor: Meltem Severcan

Kostüm: Melis Yavuz

Firs Kostüm: Levon Kordonciyan

Koreografi: Gilles Kanert

Işık: Yüksel Aymaz

Makyaj: Derya Ergül

Afiş Fotoğraf: Noyan Özatik

Yardımcı Yönetmen: Göksu Türkdönmez

Yapımcı: Kerem Gök

Asistanlar: Ecegül Karadeniz, Eren Koç
Bir cevap yazın