Adriyatik sahilinde bulunan tarihi kent.

Adriyatik sahilinde bulunan tarihi kent. Sahip olduğu tarihi eserleri ile Hırvatistan’ın güneyinde yer alan sevimli bir turistik kenttir.

Adriyatik sahilinde bulunan tarihi kent. Hırvatistan’ın başkenti ve en yüksek nüfusa sahip şehri Zagreb’tir. Dubrovnik, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü Avrupa’da Venedik şehrinden sonra en çok turist çeken şehridir. Adriyatik kıyılarında yazları sıcak ve kuru; kışın ise tipik Akdeniz İklimi hüküm sürer.

Adriyatik sahilinde bulunan tarihi kent

Dubrovnik dünyanın en iyi 10 ortaçağ duvarlı şehirler arasındadır. Dubrovnik 1971 yılında savaştan korunmak için askerden arındırılmış bölge ilan edilmiş (demilitarize) ve 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla başlayan iç savaşta Sırp güçler tarafından kuşatılmış ve bombardıma tutularak büyük hasar almıştır. Şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar görmüştür. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı.

Şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür. Unesco tarafından 2005 yılında “Dünya Mirasları Listesi‘ne alınmış eski şehir meydanı (Stari Grade Kale), kuleler, muhteşem surlar, 14. Yüzyıl’dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı (15. Yüzyılın sonlarında inşa edilen ve Gotik Rönesans yapı etkilerini taşır), şehir kapıları ve diğer önemli yapılar tarihi kent’te gezilmesi gereken yerlerdir.

Dubrovik şehrini Cable Car (Teleferik) turu ile kuş bakışıyla hem şehri daha yakından tanıyabilir hem de muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Avar ve Slav saldırılarından kaçarak sayfiye bölgesi olarak kurulan Cavtat görülmesi gereken yerler arasındadır. Burası Tiha ve Luka körfezlerinin arasında kalan küçük bir balıkçı köyüyken, şu an Dubrovnik’in etrafındaki en güzel sayfiye ve dinlenme kasabasından biri olmuş durumdadır.

Adriyatik sahilinde bulunan tarihi kent

Adriyatik sahilinde bulunan tarihi kent

Adriyatik sahilinde bulunan tarihi kent (3)
Adriyatik sahilinde bulunan tarihi kent (5)
Bir cevap yazın