Dünyanın En Ünlü 10 Kahvesi


  1. Cafe Carajillo: İspanyolların en ünlü kahvesi olan Carajillo, viski, konyak ya da rom ile birlikte servis yapılıyor. Sabah tüketildiğinde gün içerisinde enerjiyi artıran bu kahve akşamları da akşamları da keyifli sohbetlerin yanında içiliyor.
  2. Cafezinho: Brezilya’nın en ünlü kahvesidir. Keskin bir tada sahip olan bu kahve, espressoya benzer, servisi küçük fincanlarla, şekerli oalrak yapılır.
  3. Café Cubano: Küba shotı ve Cafécito olarak bilinir. Küba yerel halkı bu kahveyi, ilk zamanlarda kavrulmuş kahve çekirdeklerini, espressoya benzetmek için pamuklu bir bez ile sıkarak hazırlıyordu. Oldukça sert olan bu kahve tercihe göre şeker ya da şeker kamışı ile yumuşatılabiliyor. Küba’da kahve keyfi bir sabah da akşam da seremoniye dönüşür.
  4. Juan Velez: Bu kahvenin ana vatanı dünyanın en iyi kahve üreticisi Kolombiya. Kalite kahve çekirdeklerinin geleneksel yöntemlerle işlenmesi ile elde edilir. Yumuşak ve sert içim tercihleriyle sunulur.
  5. Thai Iced Coffee: Bu egzotik kahvenin ülkesi Tayland. Kaliteli kahve çekirdeklerinin, kaküle tohumu, badem özü, şeker, buz ve sütün harmanlanması ile elde edilir. Arzuya göre süt yerine krema ile de hazırlanır. Keyfine düşkün Taylandlılar, özellikle akşam yemeğinde sonra Thai Iced içerler.
  6. Affogato: Kahve denilince akla gelen ilk ülkelerden bir de İtalya. Küresel kahve zincirlerine meydan okuyan İtalya’da en çok tüketilen kahve affogato, dondurma ile servis edilir. Anlamı dondurmayı kahve ile boğmak olan affogato, espresso ve vanilyalı dondurmanın enfes uyumundan oluşuyor.
  7. Buna: Etiyopya’da kahve hem çok tüketiliyor hem de en başta gelen geçim kaynağı. Etiyopya kahve kültürü, Türkiye’deki çay kültürü ile eş değer. Buna, Etiyopya halk kültüre has bir ritüel ile hazırlanıyor. İbrikli özel bir kapta kömür ateşinde hazırlanıyor.
  8. Ca Phe Trung: Vietnam topraklarının dünya bir armağanı olan bu özel kahve, aynı zamanda bir protein kaynağı. Vietnam kahvesi, yumurta sarısı ve şeker ile hazırlanan Ca Phe Trung, tercihe göre reçel ya da süt ile de tüketiliyor.
  9. Türk Kahvesi: Köklü bir geleneğe sahip Türk kahvesi, köpüğü, kokusu ve sunuş şekliyle kültürel bir değer. Dünyada en ince öğütülen kahve olan Türk kahvesi, Osmanlı’dan bugüne güllü Türk lokumu ile sunulur.
  10. Baharatlı Kahve: Bin bir çeşit baharatın tüketildiği Fas’ta kahve de doğal baharatların bir araya gelmesiyle yapılıyor. Hindistan cevizi parçacıkları, karabiber, susam, zencefil, tarçın, anason bulunan baharatlı kahve, bağışıklık sistemini güçlendirme ve antioksidan özelliğe sahip.

Dünya kahveleriBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir