Venedik Karnavalı’na gidiyoruz…

Her yıl şehri kış ortasında, uykusundan uyandırıp yeniden hayata döndüren Venedik Karnavalı bu yıl, 30 Ocak-9 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor. Tüm şehri maskeler ve kostümlerle adeta Ortaçağ dönemine ışınlayan bu sürreal partiyi daha önce görmediyseniz, acele edin, bu sefer kaçırmamak için az zamanınız kaldı.

Venedik Karnavalı’nın tarihi 13. yüzyıla dayanıyor. Önceleri, Pagan kültüründe baharı karşılamak için düzenlenmeye başlasa da zaman içerisinde yasaklanıp, 1979 yılından itibaren tekrar kutlanmaya başlanmış. İlk zamanlarda, sosyal sınıf farklılıklarının maske takarak eşitlenmesi için başlatılan geleneğin, üst sınıfın, halkın içine karışıp bilgi toplaması için kullanıldığı varsayılıyor. 11 gün süren karnaval, bir cumartesi başlayıp,‘Paskalya Bayramı’ndan önce 40 günlük Büyük Perhiz’in başlangıcı ‘Kül Çarşambası’ndan bir gün evvel, yani ‘Tövbe Salısı’nda son buluyor. Karnaval boyunca, tüm şehirde etkinlikler, gösteriler ve yarışmalar düzenleniyor. Gitmeden önce‘carnevale.venezia.it’ web sitesinden programa bakıp isteğinize göre bilet satın alabilirsiniz. Venedik’e vardığınızda, havalimanında veya tren garında
broşürler bulabilirsiniz.

Akşamları eğlence hızlanıyor. Çeşitli şov, canlı müzik ve gala yemekli partilerin giriş fiyatları 300 Euro’dan başlayıp, Gran Ballo di Mascheranda’da 800 Euro’ya ulaşıyor. Casanova sizinle flört etsin istiyorsanız, ‘Fifty Shades of Casanova Ball’ bu yıl 6 Şubat’ta.

Dilerseniz, Arsenal tersane bölgesinde, havai fişek ve açık hava film gösterilerinin yapıldığı, ateş yakılıp herkesin kostümleri ile dans edip eğlendiği sokak partileri de var.

Biz karnaval günü Venedik’e varır varmaz, birer maske edinip, bütün gün labirent gibi sokaklarında, maskeler yüzümüzde dolaşırken kaybolup, her köşe, her köprü üzerinde bol fotoğraf çektik. Çeşit çeşit kostümlerini giyip gelmiş insanlarla hatıra fotoğrafı çektirmek ayrı bir keyif. Siz de sadece fotoğraf çeken değil, çektirenler arasında olmak istiyorsanız, kostüm kiralayabilir, böylelikle karnavalın havasına tamamen bürünebilirsiniz. Bunun için barok tarzı kat kat etekli elbise, kocaman tüylü bir şapka, uzun eldivenler ve şemsiye; erkekler için, balon kısa pantolon, uzun çorap, kuyruklu ceket ve şapka gerekli. Şubat soğuğunu hissettirmeyen, gülümseyerek selam veren ve sohbet eden insanların sıcaklığı içinizi ısıtacak.

venencia

Dünyanın şüphesiz bu en romantik şehrine, ‘Adriyatik’in Kraliçesi’, ‘Batan Şehir’, ‘Kanallar Şehri’, ‘Âşıklar Şehri’… Bence ne sıfat takılsa az. Ne zaman isterseniz gidin ama kesinlikle şu an devam etmekte olan karnaval, haziran ayında bienal ve ağustosta film festivali sırasında çok daha hareketli ve ışıltılı.

Gittiğinizde mutlaka Grand Kanal boyunca sıralanmış, yapımları 12. yüzyıla kadar uzanan, bugün müze ve üniversitelere dönüştürülmüş malikâneleri, San Marco Bazilikası ve Meydanı’nı, Çan Kulesi’ni (Campanile di San Marco) ve meydanın kanal girişinde yer alan St Theodore ve St. Mark sütunlarını görün.

venedik karnavalı
Bir cevap yazın